EtusivuHallinto > Kunnanhallitus

Kunnanhallitus

 

Hallituspaikat ryhmittäin: 

Kansallinen Kokoomus KOK 2 paikkaa
Suomen Keskusta KESK 3 paikkaa
Mäntyharjun Puolueisiin Sitoutumattomat 2 paikkaa
Suomen Sosialidemokraattinen puolue SDP  1 paikka
Perussuomalaiset PS  1 paikka

 

 


  Mäntyharjun kunnanhallitus 2015 - 2016

 

Seppo Hujanen, puheenjohtaja
Puh. 040 774 1928
seppo.hujanen@mantyharju.fi


Ari Hartonen

Puh. 0400 900 001 
ari.hartonen@mantyharju.fi 


Tanja Hartonen-Pulkka, 2. vpj.

Puh. 050 3680 244
tanja.hartonen-pulkka@mantyharju.fi


Ilpo Honkanen

Puh. 0400 183 969
ilpo.honkanen@mantyharju.fi


Sari Lantta

Puh. 040 7087 500
sari.lantta@mantyharju.fi


Juha Vallin, 1. vpj.

Puh. 040 747 7133
juha.vallin@mantyharju.fi


Ismo Partio

Puh. 040 848 9541
ismo.partio@mantyharju.fi


Liisa Torniainen
Puh. 040 540 9687
liisa.torniainen@mantyharju.fi

 

Raili Rantanen
Puh. 040 411 2426
raili.rantanen@mantyharju.fi

 

Leena Pekkanen, Kv pj.
Puh. 040 774 1781
leena.pekkanen@mantyharju.fi


Antti Häkkänen, Kv 1. vpj.
x
antti.hakkanen@mantyharju.fi


Antti Mustonen, Kv 2. vpj.

puh. 0500 540 011
antti.mustonen@mantyharju.fi

Kunnanhallituksen esittelijä 

kunnanjohtaja Jukka Ollikainen
puh. 040 7797 747


Tiedustelut päätöksistä

Yleishallinto puh. 044 7707 211 hallintosihteeri Arja Leppäkumpu tai asian valmistelija (yhteystiedot näkyvät päätöksestä).

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti joka kolmas arkimaanantai. Kunnanhallituksen kokouspöytäkirjat ovat julkisesti nähtävillä kokouksen jälkeisenä torstaina klo 9 - 15 kunnantalon yhteispalvelupisteessä.


Kunnanhallituksen tehtävä


Kunnanhallituksen toimivallasta ja yleisistä tehtävistä säädetään kuntalaissa. Kunnanhallitus vastaa välittömässä alaisuudessaan olevien palvelualueiden toiminnasta. Kunnanhallituksen tehtävänä on

  1. elinkeinopolitiikan johtaminen
  2. maapolitiikan johtaminen
  3. yleiset kehittämistehtävät
  4. henkilöstöpolitiikan johtaminen
  5. kuntatalouden johtaminen
  6. kuntakonsernin johtaminen
  7. maaseutuelinkeinoviranomaisen tehtävien hoitaminen

Kunnanhallitus voi nimetä tarpeelliseksi katsomiaan toimikuntia tai työryhmiä.